Poznaj siebie z NEO PI-R

Inwentarz osobowości NEO PI-R służy do pomiaru pięciu wymiarów składających się na osobowość człowieka. Narzędzie to pozwala stworzyć szczegółowy opis osobowości. NEO PI-R składa się z pięciu głównych skal i trzydziestu podskal. Podstawowe skale to Neurotyczność, Ekstrawertyczność, Otwartość na doświadczenie, Ugodowość i Sumienność. Każdy z tych czynników zawiera w sobie dodatkowo sześć szczegółowo badanych obszarów.

Neurotyczność mówi o naszej tendencji do przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk, smutek, złość, poczucie winy, obrzydzenie. Podskale Neurotyczności badają poziom lęku, agresywnej wrogości (postrzeganej jako tendencji do doświadczania gniewu i podobnych stanów, takich, jak frustracja lub uczucie rozgoryczenia), depresyjności, nadmiernego samokrytycyzmu i impulsywności.

Druga ze skal NEO PI-R Ekstrawertyczność mierzy głównie zaangażowanie w kontakty interpersonalne i poziom energii. Skupia się na zbadaniu poziomu uspołecznienia, towarzyskości, serdeczności. Do podskal Ekstrawertyczności należą serdeczność, towarzyskość, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznań i emocje pozytywne.

Kolejna skala Otwartość na doświadczenie,  bada nasz stosunek do podejmowania nowych wyzwań, przyjmowania nowych podglądów, poszerzania mentalnych horyzontów. W skład tej skali wchodzą podskale: wyobraźni, estetyki, uczuć, działań, idei oraz wartości.

Przedostatnia ze skal NEO PI-R  to skala Ugodowości. Ugodowość w NEO PI-R jest podobnie, jak Ekstrawertyczność wymiarem związanym z tendencjami interpersonalnymi. Ugodowość bada nasz stosunek do innych osób i sposób reagowania i rozwiązywania konfliktów. Na skalę Ugodowości składają się: zaufanie, prostolinijność, altruizm, ustępliwość, skromność i skłonność do rozczulania się.

Ostatnia ze skal to Sumienność. Odnosi się ona do stawiania sobie przez nas celów i sposobu ich realizacji. Wyniki w tej skali pokazują, czy jesteśmy obowiązkowi, dokańczamy powierzone nam zadania, stawiamy sobie wysokie cele i dążymy do rozwoju. W skład tej skali wchodzą podskale: kompetencji, skłonności do porządku, obowiązkowości, dążenia do osiągnięć, samodyscypliny, rozwagi.

Kwestionariusz NEO PI-R składa się z 240 twierdzeń, do których należy się ustosunkować wybierając jedną z pięciu najbardziej pasujących do nas odpowiedzi. Po zakończeniu badania osoba badana otrzymuje skrócony profil osobowości w postaci kilku zdań podsumowujących, profil graficzny wyników oraz pisemny opis wyników odnoszący się do każdej z podskal NEO PI-R.

Zapraszam Cię do gabinetu, jeśli chcesz poznać siebie głębiej. Dowiedzieć się, jaką jesteś osobą i uporządkować swoją wizję siebie, albo ją po prostu dopełnić. NEO PI-R pozwala stworzyć szczegółowy i bardzo obszerny profil naszej osobowości. Daje możliwość do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące na przykład tego, jak reagujemy na nowe sytuacje. Jak odnajdujemy się w grupie, jaki jest nasz sposób na rozwiązywanie konfliktów. Pokaże tam także, czy mamy w sobie miejsce na dostrzeganie potrzeb innych, odmiennych poglądów osób, które spotykamy na naszej drodze. Czy odpuszczamy konflikty, czy raczej w ich trakcie walczymy do końca. Dowiemy się także wiele o naszym nastroju i skłonności do przeżywania stanów depresyjnych bądźcie.

 Dwieście czterdzieści pytań o Tobie, które naprawdę dużo pokażą Ci o Twojej osobowości. Z pewnością jest coś, czego o sobie nie wiesz, a możesz się dowiedzieć!

Zapraszam na mój profil na Znanylekarz.pl, gdzie przy pomocy kilku kliknięć zapiszesz się na badanie NEO PI-R.